Nga: Linda Fishta : Perberesit : përdorim si masë 1 gotë që merr 200 ml

2 vezë, 1 gote qumësht, 2 lugë vaj ulliri, 1 gote ujë

1 gotë miëll( 150 g afërsisht)

1 lugë e vogël kripe

1 copë djathë i bardhë

Gjizë

1 spec i kuq i prerë në kubikë te vegjel

1/2 qepe e prerë ne kubikë

Majdanoz i grirë

Na duhet gjithashtu 1 lugë gjalpe dhe 1 lugë vaj ulliri per sipër dhe pak vaj ulliri per të lyer tavën.

Përgatitja:

Ndezim furrën ne 180 gradë

Ne një tas hedhim perberesit sipas renditjes që i kam bërë, duke i përzier me telin e vezëve.

Hedhim brumin ne tave te lyer me pak vaj ulliri, shpërndajme gjalpin ne copa të vogla, vajin dhe e pjekim për 30/40 minuta ose derisa te marre ngjyrë.