Kjo sëm. undje është e zakonshme në mesin e individëve të moshuar dhe zakonisht trajtohet me il’açe anti-inflamatore. Por a e dini se ekziston një ‘il’aç’ natyral që vepron si kurë efektive kundër inflamacionit të nyjeve të shkaktuara nga artriti?

Xhinxheri, nuk njihet vetëm për përdorimet e tij në kuzhinë, por me shekuj është përdorur për të trajtuar probleme të ndryshme shëndetësore.

Kjo rrënjë përmban enzima që qetësojnë ulçerën, komponime që janë anti-inflamatore dhe antioksiduese, si dhe një sasi të vogël përëbërësish me veti analgjezike. Por si duhet ta përdorni rrënjën e xhinxherit për të përfituar ?

Shtimi i xhinxherit të freskët në vaktet tuaja.

Hulumtuesit e University of Georgia në Athinë and Georgia State College & University në Milledgeville botuan një studim në Journal of Pain se disa lugë xhinxheri i grirë mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhi. mbjes së muskujve shkaktuar nga stërvitja.

Përbërësit:

2 lugë gjelle lëng limoni të shtry dhur

1 gotë ujë

2 cm rrënjë xhinxheri i grirë

1 lugë çaji mjaltë

Përgatitja:

Vendosni ujin të vlojë në një tenxhere të vogël

Shtoni xhenxhefilin e grirë.

Ziejeni ujin për 10 minuta.

Kullojeni atë dhe shtoni 2 lugë gjelle lëng limoni të shtry dhur.

Shtoni 1 lugë çaji mjaltë dhe pini 2-3 gota çdo ditë, derisa dhi mbja të qetësohet.

Masazh me vajin e xhinxherit

Vaji esencial i xhinxherit ka enzima me veti anti-inflamatore dhe analgjezike. Ndihmon në lehtësimin e dhi. mbjes së artritit duke vepruar në receptorët vanilloide, të cilët ndodhet në mbaresat nervore të nervave shqisor.

Si duhet ta përdorni:

Merrni 2 lugë vaj ulliri ekstra të vir gjër dhe ngroheni për 2-3 minuta.

Shtoni 3-4 pika vaj esencial xhinxheri .

Lëreni të ftohet pak e më pas masazhoni artikulacionet dhe kyçet që ju dhembin.

Masazhoni zonat e dhimbshme me këtë përzierje të paktën 2 herë në ditë.