More
  Home Shendetsi Ky është ushqimi dhe mënyra se si të ulni kolesterolin sipas dietologes...

  Ky është ushqimi dhe mënyra se si të ulni kolesterolin sipas dietologes së njohur!

  Fibrat bimore

  Ndryshimet në dietë janë një armë e fortë në lu. ftën për të ulur kolesterolin. Fibrat bimore që gjenden te drithërat e plotë janë një ndër to. Tërshëra, gruri i plotë, elbi i plotë, orizi i eg ër, fasulet, frutat me lëkurë dhe perimet, janë ndër burimet më të mira dhe zgjedhjet më të shëndetshme.

  Vajrat esencial

  Jo më shumë se 35% e kalorive ditore duhet të vijnë nga yndyrnat. Dhe për më tepër, lloji i tyre është po aq i rëndësishëm. Lloji me i dëmshëm është yndyra vegjetale e ngurtësuar, pra margarina. Me pas vijon gjalpi, dhjami i kaf shëve dhe i bulmetit.

  Këtu mund të bëjnë përjashtim qumështi i dhisë dhe mishi i kecit apo i kaf shëve të tjera të cilat rriten në natyrë dhe kullosin në gjelbërim pasi në dhj amin e tyre kanë me pak yndyrna të ngopura.

  Vajrat më të këshillueshëm janë vaji i ullirit dhe i linit të presuar në të ftohtë, avokado, arrat, bajamet dhe vaji i peshkut. Vajrat vegjetal, të rafinuar të gatimit janë gjithashtu të dëmshëm pasi nxisin oksidimin e kolesterolit që qarkullon.

  Dietat e varfra ne karbohidrate

  Reduktimi i sheqernave në dietë, sidomos atyre të thjeshtë dhe preferenca e karbohidrateve komplekse ndikon pozitivisht në uljen e kolesterolit. Duke ulur karbohidratet në favor te yndyrnave esencial, arrihet një rritje optimale e kolesterolit të mirë HDL.

  Kolesteroli dhe mbipesha

  Nëse jeni mbipeshë dhe keni kolesterol të lartë, ulja e peshës do të shkojë respektivisht me uljen e kolesterolit të keq. Për më tepër, nëse perimetri i mesit tuaj është më shumë se i vi theve, atëherë rënia në peshë është domosdoshmëri për të fituar mirëqenien.

  Ndërprisni duhanin

  Lenia e cigares është e vështirë por ja ku keni një arsye më shumë. Kur ju ndërprisni duhanin, kolesteroli i mirë mund të rritet me 10%.

  Aktiviteti fizik

  Edhe nëse je i shëndetshëm por jo aktiv, fillimi i një programi aerobik ose kardio do të rezultojë në rritje prej 5% të kolesterolit të mirë brenda dy muajve të parë.

  Zgjidhni një aktivitet fizik që rrit ritmin e zemrës, si kërcimi, vrapi, noti apo he dhja me litar. Mjaftojnë 30 minuta në ditë për të paktën 5 ditë të javës për t’ju dhënë gjithë përfitimet e mundshme.

  Preparate bimore

  Ka indikacione se hudhra mund të ndikojë në uljen e kolesterolit te keq, por suplementet e saj mund te kenë efekte anësore, sidomos kur shoqërohen me il’açe.

  Bimë të tjera që ndihmojnë janë –farat fenugreek- dhe ekstraktet e zemrës se agjinares

  - Advertisement -

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Must Read