Mëngjesi është një ndër vaktet më të rëndësishme të ditës. Ekspertët thonë gjëja që duhet të konsumoni në mëngjes janë frutat, që janë të pasura me vitamin C, transmeton portal arbresh.info

Një ndër to është e kivi.

Ka rolin e një antioksiduesi, i cili është për shkak të përmbajtjes së pasur të vitaminës C, flavonoideve dhe karotenoideve. Këta përbërës mbrojnë trupin nga radikalet e lira dhe shkaqet e shumë sëm. undjeve. Kivi është një kujdestar i vërtetë i shëndetit të sistemit të frymëmarrjes.

Konsumi i kivit ndikon në forcimin e sistemit imunitar, pastaj zvogëlon nivelin e kolesterolit të k eq dhe triglicerideve.

Nga shumë të mira shëndetësote, kivi pastron edhe trupin nga toksinat. Prandaj, shpesh rekomandohet si laksativ. Falë përmbajtjes së tij në kalium, kivi mund të përputhet me bananet.

Ëshët frut ideal për rregullimin e rra. hjeve të zemrës dhe presionit të gja. kut.

Sidoqoftë, ekspertët gjithashtu tregojnë se konsumi nuk duhet të ekzagjerohet. Gjegjësisht, rekomandohet të merrni dy deri në tre pjesë në stomak bosh, dhe koha më e mirë për këtë është në mëngjes./sot.com.al

Shtyypini videon ne vijim dhe prisni pak per tu shfaqur