Unë quhem Ivana. Unë vuaja nga artriti dhe vazhdimisht po përjetoja dhi. mbje të kyçeve, ndonjëherë aq të forta sa nuk mund të ngrihesha nga shtrati për disa ditë.

Gjëja më e frikshme është se ju nuk e dini kur dhi mbja do t’ju “kapë”. Ndoshta varet nga moti, nuk e di.

Sa për “telashe”, në gusht të vitit të kaluar, sapo mbërritëm në Dubrovnik me pushime, të nesërmen kisha dhi mbje. Thashë me vete GATI. Pushimet e mia janë shkat. ërruar.

Burri im pyeti pronaren e shtëpisë ku po qëndronim atje ku është një farmaci afër për të më blerë një analgj ezik. Kur u pyet nga qiradhënësja se çfarë po ndodhte, ai shpjegoi. Ajo thjesht buzëqeshi dhe tha: “Eja me mua!”

Burri im më shpjegoi se ajo i kishte marrë 3 shtëpi më poshtë, te një grua më e moshuar, tezja Blaska. Ata i shpjeguan asaj se cili ishte problemi dhe ajo u dha atyre një shishe me pak lëng me një rekomandim gjatë ditës për të pirë 3 gota il’aç dhe për të fërkuar në vendet e dhi mbshme.

Të nesërmen u zgjova dhe nuk mund ta besoja. Dhi mbja u zvogëlua aq shumë, dhe të nesërmen u zhd. uk plotësisht. Isha i lumtur t’ia tregoja këtë burrit tim dhe i kërkova që të më merrte te halla Blaska. Bleva kafe, ëmbëlsira dhe u larguam.

Unë e falënderova tezen Blaska nga zemra dhe shpjegova se ne jemi turistë nga Maqedonia dhe i kërkova asaj të më tregonte recetën, të cilën do ta ndaj me ju më poshtë.

Ai më tha se zakonisht nuk i tregon recetat e tij, por ai do të bëjë një përjashtim.

PGRRBRSIT E NEVOJSHM:

1 patëllxhan i zi i mesem

1 litër ujë

Lani domatet, pritini në feta dhe vendosini në ujë të vluar. Fikni zja. rrin dhe lini patëllxhanin brenda derisa uji të ftohet, pastaj vendosni 750 ml të lëngut në frigorifer.

Kjo tretësirë ​​do të jetë për përdorim të brendshëm, për pirje.

Për përdorim të jashtëm, duhet të bëni sa më poshtë:

250 mililitrave që keni lënë më parë, shtoni 50 mililitra vaj ulliri. Dhe vendoseni këtë në frigorifer.

Përdoret si më poshtë:

– Pini 250 mililitra në mëngjes dhe fërkoni vendin e lënd uar.

– 250 ml pihet dhe fërkohet para drekës dhe gjithashtu,

– Pini 250 ml dhe fërkojeni para darkës.

Pas dhjetë ditësh përdorimi të këtij il açi natyral, jo vetëm dhi mbja

Shtyypini videon ne vijim dhe prisni pak per tu shfaqur