Një tërmet me magnitudë 4.4 i shkallës rihter go diti Turqinë. Epiqendra e tërmetit në 01:01 me orën lokale ishte në Gemerek, Sivas. Thellësia e tërmetit ishte 16 kilometra.

Nga të dhënat e Anadolu Agency (AA), nuk raportohet për dëme në njerëz dhe materiale, ndërsa lëkundja ka shkaktuar f rikë dhe pa nik te qytetarët.
Advertisements

Kujtojmë se Turqia në 114 vite është tr ondi tur nga mbi 66 tërmete të shkallës 6 ballë dhe më sipër ku janë përjetuar humbje të jetëve dhe pronës, ndërsa në 17 vitet e fundit vendi është tro nditur nga 164.307 tërmete.